SAGA Virtual Airlines Forum

Uçuş Operasyon Merkezi => Uçuş Operasyon Merkezi => Konuyu başlatan: GUNES YOLAGELDILI üzerinde 18 Mayıs 2015, 15:26:22Konu Başlığı: Rezarvasyonlar da ki tüm ICAO adresler
Gönderen: GUNES YOLAGELDILI üzerinde 18 Mayıs 2015, 15:26:22
Aşağıda ki resim de, şirketimizin tüm uçuş rezervasyonları bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere sistemimizde sadece ICAO kodlar yer almakta. Pilotlarımız dan ''SGX113 Halil İPEK''  hocamız bir çalışma yaparak, ICAO ların hangi ülke ve şehre ait olduğunu kolaylık olması açısından karşılarında belirtmiştir.

Bu çalışmasından dolayı kendisine teşekkür ederiz..


(http://i.hizliresim.com/5dgRMM.png) (http://hizliresim.com/5dgRMM)Konu Başlığı: Ynt: Rezarvasyonlar da ki tüm ICAO adresler
Gönderen: OZER OZMEN üzerinde 20 Mayıs 2015, 01:28:01
teşekkürler Halil Kaptan


Konu Başlığı: Ynt: Rezarvasyonlar da ki tüm ICAO adresler
Gönderen: MERT AKCAKAYA üzerinde 24 Mayıs 2015, 11:36:43
Uzun zamandir forumda bilgilendirme maksatli birseyler paylasilmiyordu. Hocamız emek harcamis tesekkür ederiz.

Konu ile ilgili olarak aramıza katilan arkadaslara bu hususta bilgi veriyorduk. Havaalanlarina ait olan icao kodlarini wikipediada listelenmis olarak bulabilirsiniz. Bana yetmez dersenizde icao ilgili annex'i okuyup neyin neden oldugu hakkinda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakat bu kodlari ezber etmenin herhangi bir faydasinin olacagini düsünmüyorum. Kücük bir resim ekliyorum umarim faydasini görürsünüz.

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/ICAO_FirstLetter.svg/863px-ICAO_FirstLetter.svg.png)

1. harf bölge (ICAO'YA göre)
2. harf ülke
3. harf ülkeye ait bölgeler
4. harf limana ait

Birde liste gözüme oldukca kücük göründü. Sonra bunlarin sadece Istanbuldan cikis rotalari olabilecegi aklima geldi. Yine de az  :/: Buradan Canada'nin Toronto köyünde yasayan ucus operasyonu müdürümüze sesleniyorum. Yeni ufuklari ekleyelim listemize.

Hazir seslenmeye baslamisken birde Halil Hocama sesleniyorum. Hocam listeyi yaptin valla yerde durdugun yok ne zaman baksak havadasin  :search: :alkis: Resim ekledim de kaldirsam mi napsam ben onu bilemedim simdi  :ok: